loading...

تاسیسات

رعایت نظافت شخصی در استخر

آرش بازدید : 17 یکشنبه 09 خرداد 1400 نظرات ()

برای رعایت نظافت شخصی در هنگام استفاده از استخر مواردی هستند که اهمیت بیشتری در قوانین استفاده از استخر در برج‌ مسکونی دارند که از بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حتما قبل از استفاده از استخر دوش بگیرید و با بدنی که عرق دارد، وارد استخر نشوید.
 • اگر مدت زیادی بیرون از منزل بودید و پای شما درون کفش قرار داشته است، قبل از رفتن به استخر پای خود را شستشو دهید و آن را ضدعفونی کنید.
 • قبل از استفاده از استخر به هیچ عنوان به صورت یا بدن خود کرم نزنید.
 • اگر خانم هستید، قبل استفاده از استخر، آرایش خود را پاک کنید.
 • از انداختن آب دهان در استخر خودداری کنید.
 • اگر ساختمان شما جکوزی یا سونا هم دارد، حتما قبل و بعد استفاده از آن‌ها دوش بگیرید.

مواردی که گفته شد، تنها برخی از الزامات نظافت شخصی است که در قوانین استفاده از استخر در برج مسکونی اجرا می‌شود. و می‌توان گفت که اگر نظافت شخصی به درستی رعایت شود، بخش زیادی از مشکلاتی که بین همسایگان برای استفاده از استخر وجود دارد حل خواهد شد.

نظافت استخر-ضد عفونی کردن آب استخر

آرش بازدید : 17 یکشنبه 09 خرداد 1400 نظرات ()

علاوه بر نکاتی که باید درباره نظافت خود رعایت کنید، لازم است به نظافت استخر هم بیشتر توجه کنید تا دوام بیشتری داشته باشد. یکی از روش‌های رایج برای نظافت آب استخر استفاده از کلر استخر است، هرچند برخی از افراد تصور می‌کنند که کلر طبیعی بودن آب و خواص آن را از بین می‌برد، اما کلر مناسب‌ترین ماده برای تمیزی آب است که در استخرهای عمومی هم استفاده می‌شود.

کلر هم به صورت پودری و هم به صورت قرصی وجود دارد و با خرید کلر استخر می‌توانید بعد از هر سانس، استخر را ضدعفونی کنید تا از بیماری‌های احتمالی جلوگیری کرده و سلامت اهالی را به خظر نیاندازد. به غیر از موارد گفته شده، بهتر است که آب استخر را هر چند وقت یکبار عوض کنید. درست است که کلر پاک‌کننده خوبی محسوب می‌شود، اما بازهم نمی‌توان تضمین کرد که بعد از چندین بار استفاده تمام میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در استخر را از بین می‌برد، پس با عوض کردن آب خیال خود و دیگر ساکنین ساختمان را راحت کنید.

از بین رفتن ویروس کرونا در آب استخر با کلر

آرش بازدید : 14 یکشنبه 09 خرداد 1400 نظرات ()

وجود کلر در آب استخر کرونا را از بین می‌برد!

وجود کلر در آب استخر کرونا را از بین می‌برد!

مطالعه اخیر محققان کالج سلطنتی لندن نشان داده است کلری که در آب استخرها وجود دارد، می‌تواند ویروس کووید-۱۹ را در عرض ۳۰ ثانیه از بین ببرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، کلر موجود در آب استخر شنا می‌تواند ویروس عامل کووید-۱۹ را تنها در ۳۰ ثانیه غیرفعال کند.

ویروس شناسان امپریال کالج لندن طی این مطالعه تأثیر غلظت‌های مختلف کلر در آب را بر کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ بررسی کردند سپس محققان گفتند یافته‌های آنها نشان می‌دهد که خطر انتقال کووید-۱۹ از طریق آب استخر بسیار کم است.

"وندی بارکلی"(Wendy Barclay) نویسنده مطالعه گفت: ما این آزمایشات را در آزمایشگاه‌های پیشرفته خود در لندن انجام دادیم. در این شرایط ایمن ما قادر به اندازه گیری توانایی ویروس در آلوده کردن سلول‌ها هستیم که اولین مرحله در انتقال آن است. ما با مخلوط کردن ویروس با آب استخر شنا دریافتیم که ویروس در آب استخر زنده نمی‌ماند.

در این مطالعه پروفسور بارکلی و همکارانش دریافتند که غلظت کلر آزاد ۱.۵ میلی گرم در لیتر و PH بین ۷ تا ۷.۲ باعث کاهش بیش از ۱۰۰۰ برابری آلودگی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در عرض ۳۰ ثانیه می‌شود. کلر استخر

ویروس کرونا در استخر

آرش بازدید : 199 یکشنبه 09 خرداد 1400 نظرات ()

تعطیلی استخرها مثل به اشتباه شستن خیابان‌ها در اوایل کرونا است

تعطیلی استخرها مثل به اشتباه شستن خیابان‌ها در اوایل کرونا است

ایسنا/خوزستان یک کارشناس ورزشی با بیان اینکه در فصل گرما با وجود تعطیلی استخرها احتمال افزایش آمار غرق شدگی در رودخانه ها و سواحل زیاد است، گفت: تعطیلی استخرها و قرار دادن آن ها در گروه ۳ شغلی، مثل به اشتباه شستن خیابان‌ها در اوایل دوران کرونا است.

امید جشان‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه هیچ دلیل علمی برای قرار دادن استخرها در گروه ۳ شغلی و تعطیلی استخرها وجود ندارد، اظهار کرد: این کار مثل شستن خیابان‌ها در اوایل دوران کرونا، اشتباه است. اکنون نیز به اشتباه و بی‌دلیل استخرها را تعطیل کرده اند.

وی بیان کرد: تحقیقات علمی ثابت کرده است که ویروس کرونا در آب استخرها که حاوی کلر است، زنده نمی‌ماند. محیط استخر هم به خاطر نوع متریال استفاده شده و سرامیک، از درب ورودی، لابی، کمدها، رختکن تا سالن استخر کاملا قابل شستشو و ضد عفونی است، ضمن این که محیط استخر نیز به مراتب از سایر اماکن ورزشی و تفریحی، بزرگتر و امکان فاصله‌گذاری به خوبی در آن میسر است اما متاسفانه همچنان بی‌دلیل ورزش شنا در گروه ورزش‌های پربرخورد قرار دارد.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: بیش از ۱۵ ماه است که استخرها تعطیل هستند که صنعت استخرداری و سرمایه‌گذاران این حوزه ورشکست شده‌اند. همچنین بیکاری بیش از ۲۰۰۰ مربی و منجی غریق در خوزستان، تبعات اجتماعی و انسانی در برداشته است.

وی با بیان اینکه در این فصل گرما با وجود تعطیلی استخرها احتمال افزایش آمار غرق شدگی در رودخانه ها و سواحل زیاد است، افزود: به نظر بنده ستاد ملی مبارزه با کرونا در تصمیم تعطیلی استخرها باید تجدید نظر کند. ضمن اینکه نقش فدراسیون‌های نجات غریق، شنا و پزشکی ورزشی نیز در ارائه راهکار و نظرات کارشناسی در ستاد ملی کرونا می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و تصمیم‌سازی در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

جشان‌زاده گفت: قاعدتا دولت و متولی مربوطه یعنی وزارت ورزش باید پاسخگوی ضرر و زیان استخرداران باشند، البته فقط تسهیلاتِ نه چندان موثر داده شد و هیچ اقدامی که قابل توجه باشد در راستای حمایت از استخرداران، مربیان و منجیان صورت نگرفته است.

وی عنوان کرد: منجیان غریق به عنوان قشر آسیب دیده و کسانی که ۱۶ ماه است صد درصد فعالیت‌شان تعطیل است باید شناسایی و حمایت شوند و در اولویت دریافت واکسن باشند.

این کارشناس ورزشی بیان کرد: ما در پساکرونا با کمبود نیروی انسانی متخصص مواجه خواهیم بود زیرا بسیاری از منجیان و مربیان در این ۱۶ ماه تعطیلی تغییر شغل داده‌اند.

وی گفت: بخشش اجاره، تمدید و ترمیم قراردادهای اجاره استخرها، تقسیط و تخفیف در  هزینه آب، برق و گاز استخرها و دریافت تسهیلات بدون سود بلندمدت نیز حداقل توقع استخرداران (به خصوص سرمایه‌گذاران حوزه ورزش‌های آبی) برای بازگشایی استخرها است چرا که رونق مجدد استخرها مستلزم گذشت زمان و عادی‌سازی است.

گرم کردن آب استخر

آرش بازدید : 14 یکشنبه 09 خرداد 1400 نظرات ()

استخرهایی که معمولا در تمام فصول مورد استفاده قرار میگیرند، باید دارای سیستم گرمایشی باشند. با استفاده از این سیستم گرمایش استخر میتوان درجه حرارت آب استخر را به صورت متعادل نگه داشت و به حفظ سلامت شناگران کمک کرد. به طور کلی دمای مناسب برای آب استخر 24 تا 27 درجه است و همچنین لازم به ذکر است که دمای جکوزی آب گرم معمولا بین 40 تا 43 درجه قرار میگیرد. از جمله وسایل استخر که برای گرمایش مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از  گرمکن برقی، پکیج گازی مخصوص آب استخر، سیستم سولار و مبدلهای حرارتی.

جهت گرمایش آب استخر میتوان از انوای سیستم های دیگ و مشعل شامل دیگ چدنی یا دیگ فولادی استفاده کرد

نردبان استخر

آرش بازدید : 14 یکشنبه 09 خرداد 1400 نظرات ()

نردبان استخر جزو ضروریات در وسایل استخر است. سهولت در رفت و آمد و بالا آمدن شناگران از داخل استخر توسط نردبان استخر انجام می‌شود. معمولا در استخرهایی که دارای عمق متفاوت هستند از دو نردبان استفاده می‌شود اما استخرهایی که طول بیشتر از 10 متر را داشته باشند از تعداد بیشتری نردبان استخر استفاده می شود.

جنس نردبان استخر باید از استیل ضد زنگ باشد

استخر پیش ساخته

آرش بازدید : 12 یکشنبه 09 خرداد 1400 نظرات ()

استخر پیش ساخته می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند یک استخر کاملا مجهز و استاندارد را مورد استفاده قرار دهند، بسیار مناسب باشد. استخر پیش ساخته در جنس و ابعاد بسیار مختلفی ساخته می‌شود و این موضوع باعث شده تا بتوان از انواع مختلف آن استفاده‌های بسیار زیادی برده شود، زیرا معمولا این نوع از استخرها دارای امکانات بسیار ویژه‌ای هستند، این موضوع باعث شده تا استفاده از این محصول در طی سال‌های گذشته بسیار بیشتر از قبل شود.

معمولا استخرهای پیش ساخته بزرگ می‌توانند برای پرورش ماهی، کشاورزی و غیره بسیار مناسب باشند. زیرا این استخرها دارای ظرفیت بالایی بوده و کارایی بسیار مناسبی دارند. مدل‌های متوسط و کوچک نیز می‌توانند برای استفاده جهت شنا و آب درمانی در ویلاهای مسکونی مورد استفاده قرار بگیرند.

با توجه به این که کودکان بسیار علاقه‌مند به آب بازی و شنا و تفریحات رایج در استخر هستند، خانواده‌ها به فکر تهیه‌ی قایق بادی مناسب برای کودکان می‌افتند تا تجربه شاد و هیجان‌انگیزی را برای کودکان دلبندشان فراهم کنند.

استخر پیش ساخته معمولا قابلیت حمل و نقل بسیار آسان و ساده‌ای داشته و در هر مکانی قابل استفاده هستند. این نوع استخر می‌تواند به صورت دایره‌ای یا گرد و به صورت مربعی یا مستطیلی باشد

استخر بادی-استخر کودک-استخر شنی

آرش بازدید : 13 یکشنبه 09 خرداد 1400 نظرات ()

به جهت علاقه کودکان به آب بازی، فراهم کردن محیطی که کودک بتواند در آن به آب بازی مشغول شود از دغدغه های والدین محسوب می شود. این محیط باید از هر لحاظ مناسب کودک باشد. ابعاد و اندازه، ظرفیت آب و ... همه باید به صورت استاندارد باشند تا شخص بتواند به راحتی در آب بازی کند. استخر بادی با داشتن تمامی عوامل ایمنی برای راحتی کودک، این امکان را به شما می دهند تا بتوانید با خاطری آسوده کودک را در بازی تنها بگذارید. استخر های بادی جزو پرفروش ترین گروه محصولات بادی کودکان محسوب می شوند. دلیل این امر علاقه زیاد کودکان به بازی کردن در آب می باشد. در تولید استخر بادی کودک باید زیبایی و کیفیت هر دو لحاظ شوند تا محصولی خوب و عالی داشته باشیم.

استخر بادی طراحی مستطیلی ، مربع شکل، دایره و یا بیضی شکل دارد که در قسمت دیواره ها به صورت چند لایه ساخته شده است.تاثیر مستقیم و بالایی که کیفیت و دوام جنس بدنه استخر بادی در طول عمر  آن داشته موجب شده تا فرد در زمان انتخاب استخر بادی مورد نظر خود به جنس بدنه آن توجه بالایی داشته باشد

لوازم استخر

آرش بازدید : 17 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

جهت ساخت، نگهداری و تمیز نگه داشتن استخرها از لوازمی استفاده می شود که لوازم استخر نامیده می شوند. به طور کلی می توان گفت تجهیزات استخری از مهمترین ملزومات برای راه اندازی یک استخر هستند و بدون این تجهیزات تاسیس و راه اندازی استخر امری غیر ممکن است

تجهیزاتی که برای ساخت استخر لازم است، با توجه به عمق و کاربرد استخر کاملاً متفاوت است. ولی با این وجود تمام لوازم و وسایلی که برای ساخت استخرها استفاده می شود مشترک بوده و تفاوت عمده آن در سایز و مدل آن است. لوازم استخر به دو نوع اصلی و جانبی تقسیم می شوند که تجهیزات اصلی برای ساخت استخرها کاملاً ضروری بوده و بدون وجود آنها ساخت استخر غیر ممکن است در حالی که لوازم جانبی استخر با توجه به کارکرد استخر انتخاب می شود و کاملاً سلیقه ایی است. ابزارهای جانبی استخر، بیشتر جنبه تزئینی داشته و جزء ابزارهای لوکس محسوب می شوند و استفاده از آنها کاملاً اختیاری است

پمپ خطی چیست؟

آرش بازدید : 14 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

پمپ خطی پمپی است که برای گردش آب گرم در سیستم های گرمایشی صنعتی و خانگی و سیستم تهیه هوا از آن استفاده می شود

مهمترین کاربردی که پمپ های آب خطی دارند، به چرخش درآوردن آب در سیستم های گرمایشی هیدرولیک و سیستم های سرمایشی می باشد. هنگامی که آب به سمت بالا پمپاژ می شود، در اطراف سیرکولاتور می چرخد و سپس به سر جای قبلی خود باز می گردد. به همین دلیل پمپ های خطی برای انتقال و جا به جایی آب در لوله ها نیاز به قدرت کافی دارند.

پمپ های خطی معمولاً از طریق پمپاژ کردن مایعات در یک مدار بسته به حرکت در آمده و می چرخند. به طور کلی می توان گفت پمپ سیرکولیتر خطی، پمپی است که برای به حرکت درآوردن گازها ، مایعات و مواد آبکی در یک مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد

بدنه پمپ خطی بیشتر از جنس چدن و استیل بوده و این قابلیت را دارد که مایعاتی را که دمای 100 تا 130 درجه سانتی  گراد دارند را پمپاژ کند. پمپ خطی که به آن پمپ سیرکولاتور نیز گفته می شود، به عنوان پمپ های گریز از مرکز مورد استفاده قرار می گیرد

ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی استخرهای شنا

آرش بازدید : 3 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

پروتکل‌های بهداشتی استخرهای شنا، باشگاه‌های ورزشی و مراکز تفریحی آبی ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران، به دنبال تایید و ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی گام دوم مبارزه با کووید - ۱۹ (کرونا ویروس) فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار در استخرهای شنا، مراکز تفریحی آبی و مراکز و باشگاه‌های ورزشی از سوی دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مهدی علی نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون پزشکی ورزشی این پروتکل‌ها را در اختیار فدراسیون‌های ورزشی و ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها و هیات‌های پزشکی ورزشی استان‌ها قرار داد.

در نامه نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی خطاب به مدیران کل ورزش و جوانان، فدراسیون‌های ورزشی و هیات‌های پزشکی ورزشی آمده است:

«احتراماً به پیوست نامه شماره ۴۱۶۱/۳۰۰ معاونت محترم بهداشت وزارت بهداشت به انضمام دستورالعمل‌های بهداشتی مربوط به استخرهای شنا، باشگاه‌های ورزشی و مراکز تفریحی آبی مصوب وزارت بهداشت، جهت استحضار تقدیم می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمایید در خصوص اجرای مفاد آن نهایت همکاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی و هیات‌های پزشکی ورزشی به عمل آید.»

بهداشت استخر های عمومی

آرش بازدید : 19 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

رییس گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت آخرین وضعیت بازرسی‌های بهداشتی از استخرهای شنا را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، غلامرضا شقاقی در این باره گفت: تامین و حفظ کیفیت آب استخرهای شنا از نظر سلامت عمومی بسیار اهمیت داشته و از انتقال بیماری‌های عفونی، خطرات بالقوه ناشی از محصولات جانبی گندزدایی و حتی خطرات آسیب دیدگی پیشگیری می‌کند.

وی افزود: اداره، نظارت و مراقبت بهداشتی از استخرهای شنا از نظر حفظ بهداشت عمومی اهمیت زیادی دارد، لذا باید مدیران استخر در جهت کنترل و اجرای دقیق مقررات بهداشتی و ایمنی، نهایت کوشش و مراقبت را به عمل آورند.

وی ادامه داد: آب استخرهای شنا توسط شناگران از طریق چربی و مواد دفعی بدن مانند ترشحات بینی، بزاق دهان، عرق بدن، کرم‌ها، لوسیون‌های مختلف بدن و ... آلوده می‌شود. همچنین در استخرهای روباز گرد و غباری که از طریق باد و از اطراف استخر وارد آن می‌شوند، آلودگی را افزایش می‌دهند.

وی اظهار داشت: برای حفظ سلامت افراد و جلوگیری از آلودگی آب استخر، رعایت موارد ذیل توسط شناگران ضروری است:

- در صورت ابتلا به بیماری گوارشی مانند اسهال و یا بیماری پوستی مانند قارچ  به استخر عمومی وارد نشوند.

- از وسایل شخصی مانند مایو، کلاه، حوله و ...  استفاده شود.

-  قبل از ورود به استخر به طور کامل دوش گرفته شود.

-  به کودکان آموزش دهید که داخل استخرآب دهان و بینی و ... نریزند و قبل از استخر از توالت استفاده کنند.

- بعد از استفاده از استخر حتما دوش گرفته شود.

- قبل از ورود به استخر و بعد از استفاده از توالت حتما از حوضچه کلر  عبور نمایید.

- در صورت مشاهده هر گونه نشانه آلودگی آب، کدورت بالای آب، استشمام گاز کلر شدید، عدم رعایت نظافت در بخش‌های مختلف استخر و پذیرش افراد بیش از ظرفیت استخر مراتب به مدیر استخر و مسئولین بهداشت گزارش شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رییس گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار برای حفظ سلامت شناگران رعایت موارد ذیل توسط متصدیان استخر را ضروری اعلام کرد:

- تمام بخش‌های استخر به صورت مستمر نظافت شود.

- کیفیت آب استخر از نظر کدورت، کلر آزاد باقیمانده، ph و میکروبی حداقل در هر سانس کنترل و ثبت شود.

- کارایی سیستم تصفیه پایش شود.

- از سامانه گندزدایی مورد تایید مدیریت بهداشت منطقه استفاده شود.

- دمای آب استخر عمومی و جکوزی و دمای هوا در محدوده  استاندارد حفظ شود.

- سیستم تهویه عمومی استخر مرتب کنترل شود.

- تعداد شناگران در هر سانس با توجه به مساحت استخر و ظرفیت استاندارد (به ازای ۳ مترمربع ۱ نفر) باشد و ظرفیت استخر در تابلویی نوشته شده و در دید استفاده کنندگان قرار گیرد.

- حضور مستمر نجات غریق با تجهیزات لازم جهت استفاده در  شرایط مورد نیاز.

- توجه به ایمنی استخر شنا.

- تعبیه وسایل و شرایط لازم به منظور جلوگیری از دسترسی افراد به داخل استخر در ساعاتی که استخر بسته یا خارج از سرویس دهی است.

-  از مواد شیمیایی مورد تایید در آب استخر استفاده شود.

- برای حفظ ایمنی شناگران و کارکنان استخر برای گندزدایی استخر از گاز کلر استفاده نشده و از سایر ترکیبات پودر کلر  استفاده شود.

- دوش گرفتن و عبور از حوضچه کلر توسط شناگران کنترل شود.

شقاقی گفت: بازرسی، نظارت و پایش استخر های شنا و کنترل کیفی آب آنها از نظر آزمایشات معمول میکروبی کلیفرم گرماپای، HPC ، شیمیایی  و کلر سنجی بصورت دوره‌ای توسط بازرسین بهداشت محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود. اطلاعات کنترل کیفی ثبت شده توسط متصدیان استخر توسط بازرسین کنترل می‌شود.

وی افزود: هموطنان گرامی در صورت مشاهده  هرگونه تخلف بهداشتی مراتب را به سامانه بهداشت ۱۹۰ گزارش کنند.

خطر شنا در سد

آرش بازدید : 34 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

بندرعباس- ایرنا- رییس گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان هشدار داد: دریاچه سدها و رودخانه های استان خطر غرق شدگی و مرگ را برای شناگران به همراه دارد.

حجت توحیدی عصر یکشنبه با اعلام این خبر افزود: دریاچه سدها به علت موقعیت خاص خود نظیر توپوگرافی نامشخص بوده و همچنین به دلیل باتلاقی بودن، مکان بسیار خطرناکی برای شناکردن است.  
وی بیان داشت: لغزندگی حاشیه مخازن سدها و بندهای انحرافی، مکش جریان آب و شرایط رسوبی کف این مخازن، خطر مرگ را برای شناگران به همراه دارد.
این مسوول آب منطقه ای هرمزگان اظهارداشت: بسیاری از رودخانه‌ها نیز با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناک و عمیق هستند، به نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن و گرفتار گردآب می شود.
توحیدی ادامه داد: با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و گرما، اشتیاق به شنا کردن نیز افزایش پیدا می‌کند که توصیه می‌شود شهروندان بدون اطلاع از وضعیت رودخانه و دریاچه سدها هرگز برای شنا اقدام نکنند. 

شناگران به مهارت خود و دیگران اعتماد نکنند

رییس گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تاکید کرد: شهروندان و شناگران به مهارت خود ودیگران در شنا کردن اعتماد نکنند.
توحیدی افزود: طبق شواهد یک سوم قربانی‌های  غرق شده در دریاچه سدها و رودخانه‌ها کسانی بودند که به فن شنا به طور کامل آشنا بوده اند اما به علت غرور بی جا و بی توجهی به هشدارهای موجود جان خود را از دست داده اند.
وی تصریح کرد: با اینکه سطح آب سدها شفاف به نظر می‌رسد اما وجود جریان های زیرسطحی، سبب کدر شدن آب و کاهش دید ماهیگیران و شناگران می‌شود به طوری که باعث مکش قربانیان به سمت جریان‌های قوی دریچه‌های زیرسطحی خروجی سد شده و در اثر برخورد با تاسیسات و درختچه‌های کف مخزن، مرگ حتمی آنان را به دنبال دارد.
این مسوول خاطرنشان کرد: تغییرات ناگهانی دمای آب در مخازن سدها نیز باعث گرفتگی عضلات، از دست رفتن تعادل و سکته شناگران می‌شود.نکنند

دیه به ورثه شناگران تعلق نمی‌گیرد
رییس گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: عواقب ناشی از حوادث احتمالی در دریاچه سدها و رودخانه ها بر عهده مخالفان خواهد بود و طبق قانون هیچ دیه‌ای به ورثه شناگرانی که در مناطق ممنوعه غرق می‌شوند، تعلق نمی‌گیرد.
توحیدی در این راستا خواستار شد: باتوجه جدی به تابلوهای نصب شده در اطراف دریاچه سدها و توصیه‌های مسوولان از شنا کردن در دریاچه سدها و کانال و تاسیسات آبی به جد خودداری شود.

لوازم شنا

دستگاه کلر زن - کلر زنی به آب

آرش بازدید : 6 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

دستگاه کلرزن مایع شامل پمپ تزریق دیافراگمی است که  در مقابل خوردگی بسیار مقاوم و دارای استحکام بالا بوده  در گنجایش‌های متفاوت بر مبنای لیتر بر ساعت و فشار کاری بر مبنای Bar محاسبه، طراحی و تولید می‌شود.

به کمک دستگاه کلر زن کلر مایع از طریق پمپ تزریق با دوز مشخص به آب تزریق می‌شود

یک شلنگ مکش از داخل مخزن و شیر تزریق روی خط به صورت کاملا دقیق و محساباتی میزان تزریق کلر به صورت لحظه ای کنترل می‌کند. در حال حاضر برندهای مختلف سازنده  کلرزن و پمپ تزریق از برترین تولیدکنندگان کشورهای اروپایی در بازار موجود است.

مخازنه به کار رفته در این سیستم غالبا از جنس پلی‌اتیلن هستند که به همراه الکتروموتورهای با کیفیت، شفت و پروانه ضد زنگ برای مخلوط کردن کلر در این دستگاه به کار برده ‍می‌شود. در بعضی از مدل‌ها می‌توان از سیستم‌های تزریق و مجهز به سنسور اندازه‌گیری online  کلر آزاد (کلر باقی مانده در آب) استفاده کرد.

همچنین امکان شخصی سازی کردن دستگاه و تجهیز آن به رله آلارم و رله شیر سلونوئیدی به منظور تنظیم میزان تزریق کلر وجود دارد.

برای کنترل کردن میزان کلر تزریقی به شبکه آب با استفاده از پیچ دبی پمپ تزریق در حالت روشن بودن پمپ می‌توان میزان تزریق را از صفر تا 100 درصد افزایش یا کاهش داد، همچنین می‌توان با استفاده از کم یا زیاد ریختن پودر کلر در داخل مخزن دستگاه این میزان را  تنظیم کرد.

همچنین در استخر ها از دستگاه های ساده تری جهت کلرزنی به آب استخر استفاده می گردد مانند کلرزن خطی و کلرزن شناور قرص کلر

پمپ های استخر

آرش بازدید : 11 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

پمپ­‌های تصفیه استخر در واقع وظیفه گردش آب در استخر را به عهده دارند  یکی از مسائل هنگام خرید پمپ تصفیه استخر توجه به جنس بدنه آن است.

برخی از آن­ها با چدن ساخته شده­‌اند و برخی دیگر بدن‌ه­ای از جنس پلاستیک و پلیمر دارند. استرینر یا موگیر یک سبد است که بر روی پمپ نصب می‌شود تا مانع از ورود اجسام به درون پمپ گردد. بنابراین می‌توان گفت این سبد یک محافظ برای جلوگیری از آسیب به پروانه و یا سایر قطعات پمپ تصفیه استخر است. 

به طور کلی بهتر است که  پمپ استخر حدود 20 اینچ بالاتر از کف موتورخانه نصب شود.

پمپ استخر به گونه­ ای نصب شود که برای سرویس، تعمیر و یا تعویض امکان دسترسی به آن وجود داشته باشد.

 در محل مکش و دهش پمپ استخر از شیر فلکه کشویی استفاده گردد تا در صورت نیاز به تعویض و یا تعمیر بتوان پمپ را از مدار عبور آب خارج نمود.

بهتر است پمپ تصفیه استخر را در نزدیکی پایه فیلتر تصفیه نصب نکنیم. زیرا هنگام باز کردن فیلتر ممکن است در معرض ریزش آب و آسیب دیدگی قرار گیرد.

گاتر چیست؟ گریل استخر

آرش بازدید : 8 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

 انواع کانال آبرو پیش ساخته که در کف محوطه های مختلف برای جمع آوری آبهای سطحی به کار می رود گاتر گفته می شود. . گاترهای پیش ساخته کف از نوع گریتینگ دار خود انواع مختلفی دارند

گریل پارکینگ، گریل استخر، گاتر رمپ، گریل صنعتی و … هر یک برای کاربری به خصوصی طراحی شده اند. بدنه ی گاترهای کف عمدتاً از جنس پلی پروپیلن یا PVC می باشد. گریل به کار رفته در این محصولات بسته به نوع کاربری می تواند فلزی یا پلاستیکی باشد. انواع گاتر از نظر جنس گریل را می توان اینچنین برشمرد: گاتر چدنی، گاتر استیل، گاتر گالوانیزه، گاتر پلاستیکی (PVC،پلی آمید یا PP).

گاترهای استخری در سایزهای مختلف از عرض 14 الی 30 سانتیمتر موجودند. انواع گریل استخر پیش ساخته نیز همراه با این گاترها می تواند مورد استفاده قرار گیرد که از جنس های مختلف مثل PP یا PVC تولید می شوند. گاتر استخر یا کانال پیش ساخته آب برای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی اطراف استخر و یا آب سرریز استخر کاربرد دارد که بسته به نوع استخر و سیستم لوله کشی و تاسیسات تصفیه استخر به صورت تکی و یا دوبل در اطراف استخر کار می شود

تعمیر موتورخانه شوفاژ

آرش بازدید : 7 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

عملیات تعمیرات روی بخش‌ها مختلفی از تجهیزات موتورخانه‌ها انجام می‌شود. قطعات موجود درون موتورخانه، به صورت شبانه‌ روزی در حال فعالیت هستند. به همین دلیل طبیعی است که بعد زمانی مشخص دچار خرابی‌های رایجی شوند. پس باید پروسه تعمیرات و نگهداری روی قسمت‌های مختلفی انجام شود که به شرح زیر است:

 • نگهداری از پمپ‌ها و تعمیر آن‌ها در صورت خرابی
 • رفع عیب مشعل یا همان بویلر موتورخانه
 • تعمیر و نگهداری از منبع دوجداره
 • تعمیر سیستم لوله کشی موتورخانه
 • رفع ایرادات یا فرسودگی عایق‌بندی لوله‌ها
 • تعویض فلکه‌ها در صورت خرابی
 • تنظیم، تعمیر یا تعویض شیر برقی مربوط به مشعل گازی  

  از آنجایی که موتورخانه تجهیزات بسیار متنوعی دارد، نمی‌توان یک روند کلی را برای آن مشخص کرد. به طور کلی تعمیر و نگهداری موتورخانه از کنترل فشار و دما تا تعویض قطعات مهمی مثل بویلر ادامه پیدا می‌کند. موتورخانه‌هایی که در ساختمان‌های بزرگ مثل مراکز خرید، مجتمع‌های تفریحی و بیمارستان‌ها نصب می‌شوند، نیاز به یک تکنسین دارند که به صورت دائمی در مجتمع حضور داشته باشند. با انجام این کار اگر خرابی در سیستم موتورخانه به وجود بیاید، در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

   در مورد موتورخانه‌هایی که در آپارتمان‌های کوچک نصب می‌شوند، قضیه کاملا متفاوت خواهد بود. در چنین ساختمان‌هایی نیاز نیست که یک تکنسین به صورت دائمی روی تجهیزات نظارت داشته باشد. اگر خرابی هم در موتورخانه ساختمان‌های کوچک به وجود بیاید، یک تکنسین تاسیساتی تجهیزات معیوب را در کمترین زمان ممکن تعمیر یا تعویض خواهد کرد.

گرم نشدن آب پکیج دیواری

آرش بازدید : 5 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

در شرایطی که پکیج دیواری به خوبی عمل گرم کردن را انجام نمی دهد، ضروری است به منظور عیب یابی پکیج دیواری به چند نکته توجه شود.

فشار آب تاثیر مستقیمی بر روی دمای آب دارد در صورت کم بودن فشار، دستگاه قادر نیست آب را به خوبی گرم کند و در زمان وجود فشار بالای آب، دستگاه عملیات گرم کردن را به خوبی انجام می دهد.

داخل قطعه به نام « فلوسوئیچ » وجود دارد که میزان دما را به برد اصلی انتقال می دهد و در صورت خراب شدن آن، دستگاه قادر نیست تشخیص درستی را از دمای آب داشته باشد در نتیجه دمای آب کاهش می یابد.

پکیج ها بعد از مدت معینی رسوب می گیرند و این رسوب ها مانع رسیدن حرارت به آب می شود که در نتیجه آن دستگاه قادر به گرم کردن حداکثری آب نیست، برای رفع این مشکل نیاز است با استفاده از جوهر نمک، رسوب ها تمیز شوند.

خرابی قطعه « سنسور دمای پکیج » از دیگر عوامل به خوبی گرم نشدن آب می باشد یا در نتیجه خرابی سنسور دما، ممکن است دمای آب مصرفی بشدت بالا رود.

علت زرد بود شعله پکیج دیواری

آرش بازدید : 5 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

علت این مشکل می تواند از کثیف بودن مشعل باشد و به منظور رفع این مشکل لازم است و همچنین برای جلوگیری از این مشکل، بعد از یک زمان معین (هر ماه یک بار)، مشعل دستگاه پکیج دیواری را تمیز کاری کنید.

عامل دیگر این مشکل ممکن است بخاطر خرابی یا مسدود بودن، مکش دودکش باشد، برای عیب یابی دستگاه، دودکش را بررسی کنید و در صورت کثیف بودن تمیزکاری شود و یا در صورت لازم دودکش تعویض شود

علت صدای غیر طبیعی پکیج دیواری

آرش بازدید : 6 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

این مشکل می تواند از چندین عامل باشد برای نمونه احتمال دارد از خرابی یا کارکرد ضعیف قطعه «روتور» باشد که در این صورت مجبور هستید این قطعه را به کلی تعویض کنید.

و علت دیگر سروصدای زیاد دستگاه پکیج، بخاطر هواگیری نشدن دستگاه است و برای رفع آن نیاز به هواگیری پکیج دیواری می باشد.

رادیاتور پنلی - شوفاژ پنلی

آرش بازدید : 7 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

رادیاتور پنلی امروزه در بیشتر کشورها رواج پیدا کرده اند. جنس رادیاتورهای پنلی از فولاد است. ورقه های فولادی به منظور تولید رادیاتور پنلی وارد دستگاه های اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک شده و بعد از آنکه شکل مورد نظر را به خود گرفتند مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور افزایش طول عمر رادیاتور و ارتقاء کیفیت آنها، سطح رادیاتور قبل از رنگ آمیزی با استفاده از تجهیزات تمام الکترونیکی با رنگ اپوکسی پلی استر پوشیده می شود. این رادیاتورها ابعاد کوچکی دارند و بدون اشغال فضای زیاد نمای اتاق را بزرگتر نشان می دهند. رادیاتور پنلی به آسانی نصب می شود و هزینه نصب آن بالا نیست. فولادی که در ساخت این رادیاتورها به کار رفته با مس پکیج همخوانی دارد، در نتیجه از خوردگی و زنگ زدگی مس جلوگیری می کند. شکل ظاهری رادیاتور پنلی به صورت مسطح و یکپارچه است و زیبایی بی نظیری به دکوراسیون داخلی می بخشد. این مدل رادیاتور به هواگیری مکرر نیاز ندارد و به نسبت مدل پره ای میزان گرمای بیشتری به محیط ساطع می کند. دلیل اصلی انتشار گرمای بیشتر توسط این رادیاتورها، صاف بودن سطح بدنه آنهاست

فیلتر شنی استخر

آرش بازدید : 8 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

از فیلتر شنی یکی از پرکاربرد ترین در صنعت تصفیه آب استخر و فاضلاب همیشه نام برده می‌شود. که نقش بسیار اساسی و پرکاربردی در فیلتراسیون آب‌های صنعتی و آشامیدنی دارد. عمدتاً فیلتر شنی استخر قادر به حذف کدورت و ذرات معلق فیزیکی موجود درون آب تا ۱۰۰ میکرون می‌باشد که در بعضی مواقع با چند لایه کردن بستر فیلتر شنی از سنگ سیلیس با دانه بندی ریز می‌توان تا ۸۰ میکرون را نیز از آب جدا سازی نمود. که در این مواقع از ۴ مدل سنگ سیلیس استفاده می‌شود.

فیلتر شنی آهسته (انگلیسی: Slow sand filter‎) نوعی فرایند تصفیهٔ آب است که در آن آب از میان بستری شنی با خصوصیات مشخص به سمت پایین پرانشت می‌کند و در خلال آن بر اثر فرایندهای فیزیکی و شیمیایی و زیستی خالص‌تر می‌شود.[۱] از فیلترهای شنی آهسته برای تصفیه آب و تولید آب قابل شرب استفاده می شود. این فیلترها عموماً 1 تا 2 متر عمق دارند ، و می توانند از نوع مقطع مستطیل یا استوانه‌ای باشند و در درجه اول برای تصفیه آب‌های سطحی استفاده می شوند. طول و عرض مخازن با توجه به میزان دبی مورد نظر فیلترها تعیین می شود ، که معمولاً دارای سرعت بارگیری 200 تا 400 لیتر در ساعت بر متر مربع (یا 0.2 تا 0.4 متر مکعب در متر مربع در ساعت) هستند.

نمودار فیلتر شن آهسته‌ محفظه‌ای برای تصفیه آب.

فیلترهای شنی آهسته با فیلترهای دیگر که برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می شوند تفاوت دارند، چرا که این فیلترها با استفاده از یک فیلم بیولوژیکی پیچیده، که به طور طبیعی روی سطح شن رشد می کند، کار می کنند. شن و ماسه هیچ عملکرد تصفیه‌ای را انجام نمی دهد ، بلکه فقط به عنوان یک بستر عمل می کند ، بر خلاف نمونه‌های دیگر که در آنها از تصفیه UV و تحت فشار استفاده می‌شود. اگرچه این فیلترها به دلیل نیاز کم به انرژی و عملکرد قوی اغلب در بسیاری از کشورهای در حال توسعه فناوری ارجح هستند ، اما در برخی از کشورهای پیشرفته مانند انگلستان (برای تصفیه آب لندن) نیز از آنها استفاده می‌شود. هم اکنون استفاده از فیلترهای شنی آهسته برای کنترل پاتوژن محلول‌های غذایی در سیستم های هیدروپونیک در حال آزمایش است.

قیمت فیلتر شنی استخر بستگی به نوع فیلتر استخر و همچنین سایز و ابعاد آن بستگی دارد از مهمترین عوامل مشخص شدن فیلتر شنی FRP می‌توان به نوع استفاده آن و مواد داخلی آن اشاره کرد به عنوان مثال وقتی فیلتر شنی جهت حذف رنگ و بو و طعم آب مورد استفاده قرار می‌گیرد همراه درون فیلتر از کربن فعال به صورت زغال و یا آنتراسیت استفاده می‌شود

کاربردهای کلر

آرش بازدید : 14 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

کاربردهای کلر

تصفیه آب

استفاده از کلر استخر به حفظ سلامت آب در استخرها و همچنین آب آشامیدنی کمک می‌کند چراکه موجب حذف عوامل بیماری‌زا می‌شود. البته استفاده از آن باید با احتیاط صورت بگیرد زیرا کلر ماده‌ای بسیار سمی است.

ضدعفونی لوازم خانگی

از کلر برای ساخت سفیدکننده‌ها کمک می‌گیرند و مواد تولیدی در سفید کردن البسه و ضدعفونی کردن سطوح آشپزخانه بکار می‌روند. سفید‌کننده‌های رقیق به طور موثری در از بین بردن جرم‌ها و ویروس‌های موجود در لوازم آشپزخانه کاربرد دارند که از آن‌جمله می‌توان به ویروس فصلی آنفولانزا اشاره کرد.

صنایع غذایی

انرژی خورشیدی و بادی

کلر عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب،میکروب کش،آفت کش ،مواد گندزدا در سفیدکننده و نیز در گاز خردل به‌شمار می‌رود. همچنین کلر در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد.

برای از بین بردن باکتری و سایر میکروبهای موجود در ذخائر آب آشامیدنی بکار می‌رود. امروزه حتی به ذخائر کوچک آب همواره کلر افزوده می‌گردد. در تولید محصولات کاغذی، مواد ضد عفونی‌کننده، رنگدانه‌ها، مواد غذائی، حشره کشها، رنگها، فراورده‌های نفتی، پلاستیک، دارو، منسوجات، حلالها و محصولات مصرفی بسیار زیاد دیگری کاربرد دارد.

در ترکیبات آلی درصورتیکه کلر جایگزین هیدروژن شود «لاستیک مصنوعی» اغلب باعث ایجاد خصوصیات مورد نیاز در این ترکیبات می‌گردد لذا در ترکیب آلی از این عنصر به عنوان عامل اکسیدکننده و جانشین، به‌طور گسترده استفاده می‌گردد.

سایر موارد کاربرد کلر در تولید هیدروکلریک اسید،کلراتها، کلروفرم، تتراکلرید کربن و در استخراج برم می‌باشد.

پودر کلر استخر

آرش بازدید : 14 شنبه 08 خرداد 1400 نظرات ()

 کلر به دو بخش مجزا تقسیم بندی می‌شود که هر یک از آنها ویژگی‌های خاص خود را دارند از این رو در صورتی که قصد دارید تا در رابطه با پودر کلر استخر اطلاعات بیشتری کسب نمائید پیشنهاد می‌کنیم پس از تعیین اینکه به کلسیم هیپوکلریت نیاز دارید و یا مایل به خرید سدیم هیپوکلریت هستید می‌توانید با شماره‌های موجود بر روی وب سایت جهت دریافت قیمت پودر کلر مورد نظر و همچنین خرید آن به میزان مورد نظر تماس حاصل فرمائید.

کارآمدی بسیار زیاد، سرعت تأثیرگذاری بر قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها، عدم احتیاج به سدیم، پایداری بیشتر در مقایسه با سدیم هیپوکلریت و سهولت به کارگیری از جمله مهمترین مزایای این عنصر شیمیایی برای پاکسازی و ضدعفونی کردن آب کشاورزی است. تنها مسئله‌ای که در خصوص استفاده از پودر کلر و یا قرص کلر با خاصیت کلسیم وجود دارد، پایین بودن قدرت حلالیت آن در آب است و این امر ممکن است به انباشته شدن برخی از اجزای کلر در آب و کاهش تأثیرگذاری آن در زمان استعمال گردد. با این حال افراد حرفه‌ای قادر به رفع این مشکل با اختصاص زمان بیشتر و حل نمودن آن در آب با درجه حرارت بیشتر خواهند بود.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 24
 • کل نظرات : 6
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 0
 • آی پی دیروز : 4
 • بازدید امروز : 1
 • باردید دیروز : 9
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 38
 • بازدید ماه : 84
 • بازدید سال : 1,046
 • بازدید کلی : 1,046